2020. január 27., hétfő

In Memoriam Kobe Bryant

Sokat agyaltam azon, milyen nekrológot kellene most írnom Kobe Bryantről.

Főleg azért agyaltam annyit, mert még mindig abszurd és teljességgel felfoghatatlan, hogy bárkinek is nekrológot kelljen írnia Kobe Bryantről.

Pályafutása eredményeit, sikereit és kudarcait, egyéni elismeréseit, azt hiszem, javarészt mindenki ismeri, aki az elmúlt 20-25 évben követte akárcsak kicsit is az NBA-t, úgyhogy úgy döntöttem, ezeknek a felsorolásától, ismertetésétől eltekintek. Így marad a némiképp személyes jellegű emlékezés.

Kobe Bryant az 1996/97-es szezon során volt újonc az NBA-ben. Alig volt még 18 éves, sőt, amikor draftolták, még be sem töltötte a 18-at. Azt például csak ma olvastam először róla, hogy emiatt első profi szerződését még a szüleivel együtt kellett aláírnia 1996 nyarán, miután Jerry West hathatós közreműködésével a Lakers megszerezte a játékjogát az őt draftoló Charlotte-tól.

Én 10 évesen, az 1996/97-es idény során kezdtem el követni az NBA-t, Kobe újoncidényében. A kettő között nincs összefüggés. Soha életemben nem kosárlabdáztam szervezett keretek között, ezért nincs olyan emlékem, mint sokaknak, hogy Kobe hatására kezdtem volna el kosarazni, de még olyan sincs, hogy miatta lettem volna Lakers-szurkoló – hogy finoman fogalmazzak, sohasem rajongtam a Lakersért.

Ugyanakkor azt a generációs élményt magam is átéltem, hogy Kobe Bryant NBA-pályafutása végigkísérte a felnőtté válásomat. Hiszen amikor Kobe visszavonult, húsz éves pályafutása végén, én is már a 30-at töltöttem be.

Az 1996/97-es szezon eredményeit még csak valamelyik német tévécsatorna teletextjéről tudtuk annak idején családilag követni, de az 1997/98-as idényben adott NBA-meccseket, és a New Yorkban rendezett All-Star meccset is sugározta az egykori TV3 csatorna. Ekkoriban figyeltem fel először a Kobe Bryant-jelenségre, köszönhetően a TV3 mellett az akkoriban futó Bravo Sport magazinnak is, amelyben viszonylag nagy felületetet kapott mindig az NBA. Ugyanis az 1998-as All-Star meccs fő attrakciója egy 19 éves srác volt, Bryant, és az ő összecsapása az akkor számomra már felfoghatatlanul öreg (35 éves) Michael Jordannel.

Ugyanis Bryantről már ekkoriban úgy cikkeztek, hogy ő a „következő Jordan”. Úgyhogy előkerestem Kobe egy tulajdonomat képező kosaraskártyáját, amin még csak az újoncidénye statisztikái voltak rajta: 7,6 pont meccsenként. Hát hogy lenne már ő a következő Jordan, amikor Jordan meccsenkénti átlaga 30 pont? – kérdeztem magamtól egy 11 éves gyerek minden tekintetben megalapozott logikai okfejtése eredményeként.


Szóval szkeptikus voltam a Kobe-jelenséget illetően. Még akkor is, amikor az 1998-as All-Star meccset látva feltűnt, hogy a 19 éves srác bizony állja a sarat Jordannel szemben. Aztán amikor egy későbbi Bravo Sportban ismét volt egy írás Kobe-ról, amelyből megtudtam, hogy beszél olaszul, mivel gyerekkorában évekig élt Olaszországban, amikor az apja, Joe „Jellybean” Bryant ott légióskodott, akkor már éreztem valamiféle kötődést Bryant irányába, mivel én is olaszul tanultam az általános iskolában. És persze azt is írták a cikkben, hogy a kedvenc étele a lasagna – pont, mint Garfieldnak!

De afölött nem tudtam napirendre térni, amit szintén ugyanebben a cikkben olvastam, hogy a Kobe nevet egy japán steakről, pontosabban marhahúsfajtáról kapta. Hát kit neveznek el marhahúsról?

Szóval, a lényeg, hogy, bár továbbra sem voltam hajlandó elismerni, hogy ő a következő Jordan, Kobe végérvényesen az életem része lett – saját készítésű kosaraskártyát csináltam róla, sőt még egy képregényt is rajzoltam a főszereplésével.

Aztán a gyerekkorom tovaszállt, Kobe pedig az NBA csúcsára katapultált mindeközben. Jöttek az 50 pontos meccsek (a legemlékezetesebb számomra, amikor 2000 decemberében Antawn Jamisonnal egymás ellen játszva ugyanúgy 51-51 pontot dobtak egyazon mérkőzésen), a bajnoki címek Shaquille O’Neal oldalán, meg a kétes megítélésű ügyek a kétezres évek közepén, amelyeknek a fejtegetésébe ehelyütt szintén nem mennék bele. És jött aztán a 81 pontos mérkőzés a Raptors ellen, 2006 januárjában, épp, amikor első egyetemi vizsgaidőszakom utolsó vizsgájára készültem. Mint később Jalen Rose, a Kobe őrzésével megbízott egykori Toronto-játékos elmondta, végülis sikerként élték meg, hogy 100 pont alatt tudták tartani Bryantet.


Vagy ott volt az a sorozata, alig egy évvel később, amikor zsinórban négy meccsen dobott legalább 50 pontot - a mi életünkben valószínűleg ez a sorozat állt a legközelebb ahhoz, amiket egykoron Wilt Chamberlain csinált. Ma már mindketten az égi pályákon pattogtatnak.

Mint már írtam, soha nem szimpatizáltam a Lakersszel, így vehemensen szurkoltam a Bostonnak a 2008-as nagydöntőben – Kobe és a Lakers akkor kikapott, de 2009-ben és 2010-ben hiába minden ellenszurkolásom, valahogy éreztem, hogy ebben a két évben Bryant nem hagyja újból veszíteni csapatát. Így is történt, és bár elő lehet venni az ellenfelek sérüléseit, meg Bryant dobószázalékait, ezt a két győzelmet valószínű ő mindenkinél jobban akarta. Ez a két Lakers bajnoki cím volt az ő révbe érése, ezekkel vált végérvényesen eggyé a Lakersszel.

Az utolsó évek már nem voltak szépek. A 2012/13-as idény úgy marad meg mindenki emlékezetében, mint amikor Kobe már erején felül teljesítve, 34 évesen még mindig cipelte a hátán a csapatát, kvázi egyedül, hogy aztán az alapszakasz vége felé Achilles-szakadást szenvedjen. A „Dwight Howardos” év – amikor a Lakers nagy várakozásokkal futott neki az alapszakasznak, hogy aztán az egész idény a Kobe és Howard közötti nem működő kémiáról szóljon. Ehhez képest a Lakershez pont az idei szezon előtt, hat év után visszatérő Howard nemrégiben kitalálta, hogy indulni akar a zsákolóversenyen, és pont a múlt héten beszélt arról, hogy fel szeretné kérni Kobe-t az egyik segítőjének…

Az Achilles után jött egy térdsérülés, aztán egy vállsérülés, majd egy jó előre bejelentett, megkomponált „farewell tour” 2015/16-ban, Kobe utolsó, huszadik szezonjában. Az egész idényben mindössze 17 győzelmet szerző Lakersnek más célja nem is volt abban az évben, mint Bryant búcsúztatása. 2016. április 13-án, aki látta, nem felejti el Kobe karrierjének utolsó meccsét, amin 60 pontot dobott a Jazz ellen.

Én azt a meccset csak felvételről néztem meg, két nappal később, és tudtam ugyan, hogy tétje már nincs (egyik csapat se juthatott már be a rájátszásba), tudtam, mi lesz a végeredmény és azt is, hogy Kobe 60 pontot fog dobni, és mégis működött a varázslat. Az energia, a hangulat, az hogy itt egy különleges játékos különleges búcsúja zajlik, még a tévén keresztül, felvételről is átjött erről a mérkőzésről. Kobe utolsó kosarait vissza is tekertem és újranéztem nem egyszer a meccs végén.

Nagyjából ekkortájt, valamikor 2016 tavaszán, a "Quiznight" elnevezésű kocsmakvíz-bajnokság egy fordulóján vettem részt, ahol az egyik kérdés így hangzott: "Melyik világhírű kosárlabdázó kapta a nevét egy japán marhahúsfajtáról?"

A kör bezárult.


Tehát Kobe elköszönt – „Mamba out”, ahogy ő fogalmazott – és az NBA többé nem volt olyan, mint amilyennek egész addigi életemben ismertem. Egy páratlan karrier zárult le – de hogy nem telik el négy év, és az egész életút lezárul, az egyelőre még felfoghatatlan.

Akárcsak NBA-rajongók milliói tegnap este, én is veszettül kattintgattam a különböző híroldalak, fórumok és Bryant wikipédia oldala között vagy húsz percen át, azt remélve, mint mindenki más - hogy ez csak valami hoax, valami nagyon rossz vicc, nagyon rossz áprilisi tréfa, így januárban.

De nem csak egy nagyon rossz vicc volt. Nincs egy hónapja, hogy január 1-jén meghalt a ligatörténet másik ikonikus alakja, az egykori komisszár, David Stern – a fekete évkezdetet még feketébb folytatás követte.

Az, hogy a lezuhant helikopter fedélzetén ott volt Kobe 13 éves lánya, Gianna, aki talán a jövő nagy WNBA-sztárja lehetett volna, és Gianna kettő, szintén 13 éves csapattársa is, csak még szívet tépőbbé teszi a hirtelen veszteséget.

„Mamba out” – most mi búcsúzunk tőled, Kobe.

Köszönünk mindent.

Nyugodj békében.

2020. január 4., szombat

Odaát pattogtatnak tovább

Összeállításunkban - követve a blog több éves hagyományát - azokról az egykori NBA-játékosokról, illetve edzőkről emlékezünk meg, akik a mögöttünk hagyott 2019-es esztendő során hunytak el.


Carl Meinhold (1926. március 29. – 2019. február 23.) Az élete 93. évében elhunyt Meinhold még a múlt század negyvenes éveiben játszott az NBA hivatalosan elismert előzményében, a BAA-ben. Bár karrierje statisztikái nem különösebben izgalmasak (két idény alatt, 1947 és 1949 között 98 mérkőzés három különböző csapat színeiben), avégett mégis emlékezzünk meg külön róla, hogy ő volt az utolsó élő tagja a BAA (és így az NBA) története második bajnoki címét nyerő, 1948-ban győztes Baltimore Bulletsnek.

Myer „Whitey” Skoog (1926. november 2. – 2019. április 4.) A 92 évesen elhunyt Skoog szintén az NBA hőskorában, az ötvenes években volt aktív kosárlabdázó, egyben fontos tagja a kor dinasztiájának, az 1949 és 1954 között öt bajnoki címet szerző Minneapolis Lakersnek. Skoog 1951-től 1957-ig szerepelt a csapatnál, így három bajnokságot nyert zsinórban (1952-1954) a Lakersszel még a 24 másodperces támadóidő bevezetése előtti NBA-ben. A gyorskezű hátvédet sok más korabeli játékossal együtt a felugrásos dobás („jump shot”) egyik „feltalálójaként” és első hatékony alkalmazójaként tartják számon.

John MacLeod (1937. október 3. – 2019. április 14.) MacLeod a Phoenix Suns történetének leghosszabb ideig foglalkoztatott vezetőedzője volt, 1973-tól 1987-ig ült a csapat kispadján. MacLeod vezetésével érte el a Suns a franchise történetének első nagydöntős szereplését 1976-ban, ahol emlékezetes körülmények között veszítettek a Boston Celtics ellen, 1979-ben és 1984-ben pedig a nyugati főcsoportdöntőig jutottak. Miután az 1986/87-es idényben elbocsátották a Phoenixtől, MacLeod volt még a Dallas Mavericks és a New York Knicks vezetőedzője is, a Mavs a vezetésével szintén főcsoportdöntőt játszhatott 1988-ban. A veterán szakember a 2000-es években dolgozott asszisztensként ismét a Sunsnál, illetve a Nuggetsnél és a Warriorsnál is. 81 évesen hunyt el.

John Havlicek (1940. április 8. – 2019. április 25.) Egy abszolút legenda, a Boston Celtics illusztris történetének egyik legjobbja, és a Hall of Fame tagja volt a 79 évesen elhunyt „Hondo”. Havlicek hosszú pályafutását (1962-1978) mindvégig bostoni színekben játszotta le, nyolc bajnoki címet nyert a csapattal, ő volt az 1974-es nagydöntő MVP-je, és számtalan egyéb egyéni elismerés (All-NBA és All-Defensive csapattagságok, 13 All-Star szereplés) is ékesíti a nevét. Az 1996-ban minden idők 50 legjobb játékosa közé is beválasztott Havlicek elképesztő munkabírásáról, fáradhatatlanságáról is híres volt, illetve az ő nevéhez kötik a „hatodik ember” pozíció „forradalmasítását” is még a hatvanas évekből, amikor rendre a padról beszállva volt ő a Celtics bajnokcsapatainak legjobb pontszerzője.


John Havlicek, 1940-2019
Billy Gabor (1922. május 13. – 2019. június 4.) Halála időpontjában a 97 éves Gabor volt minden rendelkezésre álló adat szerint a legidősebb, még élő egykori NBA-játékos. Billy 1949 és 1955 között a Syracuse Nationals irányítójaként szerepelt a ligában, a villámgyors hátvéd 1953-ban All-Star is volt. Csapata, a Nats 1950-ben és 1954-ben is bejutott az NBA nagydöntőjébe, de mindkétszer veszítettek a Minneapolis Lakers ellen, 1955-ben viszont sikerült megnyerniük a bajnokságot. Sajnos Gabor sérülés miatt abban az idényben mindössze három mérkőzésen játszhatott, majd vissza is vonult. Gabor halálával a legidősebb, még élő egykori NBA-játékos címe a jelenleg szintén 97 éves Whitey von Niedára szállt át.

Lewis Lloyd (1959. február 22. – 2019. július 5.) A philadelphiai születésű, arrafelé „Black Magic” becenéven ismert Lloyd középiskolásként az ország egyik legjobb játékosának számított. Később az NBA-ben sem futott be rossz karriert, 1981 és 1987 között a Golden State és a Houston színeiben szerepelt a ligában, és ő volt a kezdő dobóhátvédje a Rockets 1986-ban nagydöntőt játszó csapatának. A profi szinten is rendkívül hatékony scorernek bizonyuló Lloyd karrierjét aztán derékba törte, amikor 1987 januárjában kokainhasználaton érték, és örökös eltiltással sújtotta emiatt őt az NBA. Bár az eltiltását később feloldották, Lloyd már csak egyetlen idényre tudott visszakúszni a ligába (1989/90), amikor szülővárosa csapata, a Sixers, illetve a Rockets adott neki újabb lehetőséget. 60 évesen, váratlanul hunyt el.


Lewis Lloyd, 1959-2019
Tom Nissalke (1932. július 7. - 2019. augusztus 22.) Kevés ember mondhatta el magáról, hogy mind az NBA-ben (1977), mind a rivális ligában, az ABA-ben (1972) megválasztották az Év Edzőjévé - ezen kevés ember egyike volt a 87 évesen elhunyt Nissalke. Már egyetemi játékoskarrierje befejezését követően, huszonévesen edzőnek állt, a profik között először a Milwaukee-nál volt asszisztens, majd az ABA-ben a Dallas Chaparrals, a későbbi San Antonio Spurs kispadján ült 1974-ig. Az NBA-ben legsikeresebb időszakát a Houston Rocketsnél töltötte, itt kapta az Év Edzője elismerést is, amikor főcsoportdöntőig jutott a gárdával az 1976/77-es idény során. Ezt követő állomáshelyein - Utah, Cleveland - viszont már nem sok eredményt tudott felmutatni, utoljára a kilencvenes évek elején dolgozott a ligában, segédedzőként a Denvernél.

Bob Rule (1944. június 29. – 2019. szeptember 5.) 1967-ben az újonnan alapított Seattle SuperSonics franchise színeiben mutatkozott be az NBA-ben az újonc center, Rule, aki rövidesen a liga legígéretesebb fiatal magasemberei közé emelkedett. Második idényében már meccsenkénti 24 pontot, valamint 11.5 lepattanót átlagolt, harmadéves korában pedig az All-Star mérkőzésre is meghívót kapott, miután továbbra is hasonló meccsenkénti statisztikákat produkált. Az 1970/71-es szezont is ihletett formában kezdte, ám mindössze az idény negyedik mérkőzésén elszakította az Achilles-inát, a súlyos sérülés pedig lényegében karrierje végét jelentette. Megfordult később Philadelphiában, Clevelandben és Milwaukee-ban is, de már csak mint kiegészítő ember számítottak rá. 75 éves korában hunyt el.

Andre Emmett (1982. augusztus 27. – 2019. szeptember 23.) Az egykori második körös draft pick, Emmett a 2004/05-ös idényben memphisi színekben 8, közel hét év kihagyás után, a 2011/12-es szezonban a New Jersey Nets játékosaként 6 mérkőzésen lépett pályára az NBA-ben. A világjáró swingman megfordult – a teljesség igénye nélkül – Litvániában, Belgiumban, Kínában, Venezuelában, Mexikóban és a Fülöp-szigeteken is profi karrierje során. A pár éve indult 3x3 bajnokság, a BIG 3 okán lett újra valamelyest ismert a neve, ugyanis két egykori NBA All-Star, Joe Johnson és Amar’e Stoudemire mellett Emmett volt az előző kiírás legjobb pontszerzője. Emmett 37 évesen gyilkosság áldozata lett: máig ismeretlen okból szóváltásba keveredett két férfivel szülővárosában, Dallasban, és egyikük agyonlőtte.


Andre Emmett, 1982-2019
(Sajnos nem Emmett volt az egyetlen egykori NBA-játékos, akit meggyilkoltak az elmúlt évben, a 2005/06-os idényben az Atlantánál játszó, 40 éves Anthony Grundyt novemberben halálra késelték szintén ismeretlen okból.)

Al Bianchi (1932. március 26. - 2019. október 28.) A 87 évesen elhunyt Bianchi játékosként, edzőként és csapatvezetőként is tevékenykedett több évtizedet felölelő NBA-pályafutása során. Játékos minőségében tíz éven át, 1956-tól 1966-ig állt a Syracuse Nationals, majd a csapat Philadelphiába költözését követően a 76ers alkalmazásában. Visszavonulása után ő lett az 1967-ben alapított Seattle SuperSonics történetének első vezetőedzője, majd a rivális ligában, az ABA-ben dolgozott egészen 1975-ig, ahol egy alkalommal, 1971-ben az Év Edzőjévé is megválasztották. 1976-tól igen hosszú ideig, 1987-ig a Phoenix Sunsnál volt a szintén idén elhunyt John MacLeod asszisztense, majd a New York Knicks general managere lett, és ezt a pozíciót 1991-ig töltötte be. Ő hozta a csapathoz többek között Mark Jacksont, John Starkst és Charles Oakleyt is.

Frank „Pep” Saul (1924. február 16. – 2019. november 7.) Egy újabb matuzsálemi kort megélt játékos a liga hőskorából, a 95 évesen elhunyt Saul 1949 és 1955 között szerepelt az NBA-ben. 1951 és 1954 között zsinórban négyszer nyert bajnokságot aktuális csapatával – 1951-ben a Rochester Royals, 1952 és 1954 között háromszor a Minneapolis Lakers játékosaként, tehát két különböző gárda színeiben. Ez a bravúr mind a mai napig rajta kívül csak a jelenlegi Golden State-edző Steve Kerrnek sikerült az NBA történetében (1996-1998: Bulls, 1999: Spurs).

Wat Misaka (1923. december 21. – 2019. november 20.) Kevesen hinnék, de az NBA történetének első „nem fehér” játékosa nem afro-amerikai, hanem ázsiai származású volt: a japán bevándorlók gyermekeként Utah államban felnőtt Misaka az 1947/48-as idényben játszott három meccset a New York Knicks színeiben. A 170 centis irányító (aki a Utah egyetem játékosaként 1944-ben NCAA-bajnoki címet is nyert) profi karrierje ezt követően ugyan be is fejeződött, de a kosárlabdától nem szakadt el, még kilencven éves kora felett is rendszeres látogatója volt a Utah Jazz hazai mérkőzéseinek.

Wat Misaka kései utódjával, Jeremy Linnel beszélget valamikor 2013 körül
Szintén a 2019-es év során hunyt el továbbá: Bob Burrow (1956 és 1958 között játszott az NBA-ben, 84 éves volt), Ben Coleman (1986-1994, †57), Clinton Wheeler (1987-1989, †59), Jim Fritsche (1953-1955, †87), Paul Dawkins (1979-1980, †61), Cal Ramsey (1959-1961, †81), Bucky McConnell (1952-1953, †90), Andy O'Donnell (1949-1950, †94), Johnny Neumann (1976-1978, †68), Charlie Hardnett (1962-1965, †80), Howard Nathan (1995-1996, †47), Jim Marsh (1971-1972, †73), Jerry Greenspan (1963-1965, †77) és Ed Kalafat (1954-1957, †86).

2020. január 2., csütörtök

In Memoriam David Stern

Még éppen csak hogy megkezdődött a 2020-as év, máris egy rendkívül szomorú hír rázta meg az NBA univerzumát. Január 1-jén, 77 éves korában meghalt a ligát 1984 és 2014 között irányító „komisszár”, David Stern.

Az 1942-es születésű, jogász végzettségű Stern a hetvenes években az NBA-t képviselő New York-i ügyvédi iroda munkatársaként került kapcsolatba a ligával, majd az évtized végétől az NBA vezető jogászaként, 1980-tól pedig a bajnokság akkori első embere, Larry O’Brien helyetteseként dolgozott. A ligatörténelem szimbolikus évében, 1984-ben vette át az irányítást O’Brientől, abban az évben, amikor Michael Jordan játékosként érkezett az NBA-be. A következő 30 évben Stern vezetése alatt egy romló megítélésű, elenyésző nézettségű kosárlabda-bajnokságból a világ egyik legjövedelmezőbb üzleti vállalkozásává és világ egyik legkedveltebb sportligájává vált az NBA.

Stern mindig is keménykezű vezető, és még annál is keményebb tárgyalópartner hírében állt. Soha nem volt egy egyszerű ember, de minden keménységére szükség volt ahhoz, hogy elérhesse célját, az NBA talpra állítását. Ma már nehéz elképzelni, de a '80-as évek elején, hiába volt ekkor már a ligában Magic Johnson és Larry Bird, az NBA döntőjének mérkőzéseit még az USA-ban is csak felvételről, késő éjszakai időpontokban vetítették le. Stern volt az, aki felpörgette és gatyába rázta az NBA gyerekcipőben járó marketing-tevékenységét, felismerve az üzleti potenciált Bird és Magic, illetve a két történelmi franchise, a Celtics és a Lakers rivalizálásában, és ő volt képes arra, hogy maximálisan kiaknázza az ifjú Michael Jordanben rejlő lehetőségeket a liga népszerűsítése szempontjából, és a liga promóciós tevékenységének fókuszába az egyes sztárok (elsősorban Jordan) „brandjét” állítsa.

Persze Stern nem reklámszakember volt csupán, keményen fellépett például a ligát a nyolcvanas években sújtó, megítélését negatívan befolyásoló kokain-fertőzöttség ellen, rendszeres drogteszteket vezetett be, és súlyos büntetésekkel, akár örökös eltiltással sújtotta a drogfogyasztáson kapott játékosokat. A fizetési sapka alkalmazása is Stern vívmánya, annak segítségével stabilizálni tudta a bevételek felosztásának addig sokszor átláthatatlan folyamatát, a tévés jogdíjakkal való eredményes sáfárkodása, a liga tévés szerződéseinek újratárgyalása révén pedig jelentős növekedést ért el az NBA anyagi lehetőségeit illetően. A korabeli tankolás elleni harc jegyében Stern vezette be a módosított formában, de ma is alkalmazott draftlottót (draft lottery), és szintén az ő regnálása első évében, 1984-ben rendeztek először a maira hasonlító formátumú All-Star hétvégét, annak középpontjában a liga népszerűségének növelésére kiválóan alkalmas zsákolóversennyel.


David Stern az 1984-es NBA-draft első kiválasztottjával, Akeem Olajuwonnal

Szintén Stern víziója volt, hogy az NBA-nek nem csak az USA-n belül, hanem azon kívül is terjeszkednie szükséges, hiszen így számos új, más amerikai sportligák által akkor még el nem ért piac hódítható meg. Az NBA globális népszerűsítéséhez szintén megvolt a tökéletes „eszköze” Jordan személyében, a kilencvenes években ugyanúgy megtalálhatóak voltak a Chicago Bulls sapkák és dzsekik az embereken Jakarta, Buenos Aires vagy éppen Budapest utcáin is, mint Amerika-szerte. Óriási lökést adott továbbá az NBA Amerikán túli növekedésének a „Dream Team” lehengerlő szereplése az 1992-es barcelonai olimpián, amelynek előzményeként Stern lobbitevékenysége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság engedélyezte a profik részvételét a játékokon. A liga nemzetköziesítése jegyében Stern szervezett először bemutató, előszezon-mérkőzéseket az USA-n kívülre, és támogatta azt is, hogy minél több európai, afrikai vagy akár kínai tehetség kerülhessen be az NBA-be.

Stern hozzáállása példaértékű volt akkor is, amikor a liga egyik ékköve, Magic Johnson 1991-ben váratlanul bejelentette, hogy HIV-fertőzött és visszavonul a játéktól. Stern kiállt Magic mellett, annak ellenére, hogy a HIV-vírussal és az AIDS-szel kapcsolatban akkoriban számos tévhit és negatív prekoncepció uralkodott a közbeszédben. Stern ennek kapcsán az AIDS-re vonatkozó ismeretek minél szélesebb körű terjesztése mellett szállt síkra, és bár számos játékostársa félelmének adott hangot azt illetően, hogy Johnson játék közben akár meg is fertőzheti őket, Stern nem hagyta, hogy az NBA közössége kivesse magából Magicet, és Johnson ott lehetett az 1992-es All-Star meccsen, illetve a fent említett barcelonai olimpián is, sőt, 1996-ban Lakers-játékosként is visszatért egy rövid időre a ligába.

Persze 30 éves működése alatt nem csak példaértékű, hanem számos, legalábbis kevésbé népszerű döntést vagy intézkedést is hozott vagy vezetett be Stern. Ott volt például a 2005-ös „dress code”, amit sokan egyenesen rasszista intézkedésnek bélyegeztek, hiszen kimondva-kimondatlanul az elsősorban a fekete játékosok által magukénak elismert hip-hop kultúra egyes „attribútumait” (aranyláncok, buggyos gatyák, óriási fejhallgatók és társaik) igyekezett eltávolítani az NBA imidzsétől, felhergelve ezzel például Allen Iversont. A fiatalabb NBA-követő generáció pedig főleg a 2011. decemberi, meghiúsult Chris Paul-cserével kapcsolja össze Stern nevét, az ekkoriban a liga tulajdonában álló New Orleans Hornets kvázi tulajdonosaként Stern ugyanis megvétózta azt az ügyletet, ami által Paul a Los Angeles Lakershez került volna, és ez a döntése a mai napig képes kiváltani számos Lakers-szurkoló dühét. Seattle-ben szintén nem túl kedvelt Stern, ugyanis részben az ő rovására írják, hogy 2008-ban az amúgy a liga népszerűbb csapatai közé tartozó SuperSonics elköltözött a városból Oklahoma Citybe.

Mindezekkel együtt is, Stern érdemei abban, hogy az NBA azzá vált napjainkra, ami, elévülhetetlenek.  Ténykedése alatt hét franchise-zal, köztük két kanadai csapattal (melyek közül ma már csak a Toronto Raptors működik ténylegesen Kanadában) bővült a bajnokság, létrejött a WNBA, valamint a D- (manapság G-) liga, és a világ több mint kétszáz országában közvetít a tévé NBA-mérkőzéseket, ennek következtében az NBA tévés bevételei megnegyvenszereződtek (!) az 1984-es állapothoz képest. Stern vezetésével az NBA túlélte a nyolcvanas évek kokain és felvételről adott döntők által fémjelzett agonizálását, Magic HIV-fertőzését, Jordan számos visszavonulását, két, mérkőzések törlését is eredményező lockoutot (1998, 2011), vagy épp a 2004-es „Malice in the Palace” borzalmát és PR-katasztrófáját. Bár lehet azon vitatkozni, hogy ma a játék minősége mennyire élvezhető a sok hárompontos meg enyhe védekezés miatt, az NBA stabil lábakon áll, anyagi lehetőségei a csillagos égig érnek, népszerűsége pedig (talán csak Kínát leszámítva) világszerte töretlen.


David Stern, 1942-2020

Stern 2014-ben adta át a stafétabotot utódjának, Adam Silvernek, de megtartotta New York-i irodáját és a „Comissioner Emeritus” címet. Tavaly december 12-én agyvérzést kapott egy étteremben, az orvosok hiába küzdöttek három héten át az életéért, megmenteni már nem tudták.

David Stern 77 évet élt. Emlékét megőrizzük.