NBA-történelmi szemmel nézve elképesztő alapszakaszon vagyunk túl - olyan mértékben és sebességgel születtek napról napra újabb dobott pont-, hárompontos-, tripla-dupla- és egyéb ligarekordok, hogy az ember csak a fejét kapkodta az elmúlt hat hónapban. Nehéz is lenne számba venni az összes új csúcsot, parádés teljesítményt - de álljon azért csak itt egy erre irányuló kísérlet.
Október 28. - Már a kezdet kezdetén lehet érezni, hogy nagy dolgok fognak történni idén - Russell Westbrook, az OKC All-Starja 51 pontot dob, valamint 13 lepattanót és 10 gólpasszt gyűjt a Thunder Phoenix Suns elleni győztes meccsén. Ezzel karrierje során először, és 1975 óta az egész liga történetében is először ér el tripla-duplát legalább 50 dobott ponttal - na de korántsem utoljára.
Westbrook hihetetlen szezonjára nehéz jelzőket találni (www.nytimes.com) |
November 5. - LeBron James minden idők 10 legjobb pontszerzője között találja magát, a Philadelphia elleni győzelem alkalmával megelőzi az NBA-örökranglistán Hakeem Olajuwont.
November 7. - Stephen Curry 13 hárompontos-kísérletet értékesít a Warriors New Orleans elleni győzelme során, ezzel megdönti az egy mérkőzésen dobott legtöbb hárompontos többek között saját maga (másik két korábbi rekorder: Donyell Marshall és Kobe Bryant) által tartott rekordját (12).
November 23. - Kevin Love a Cleveland Cavaliers színeiben 34 pontot dob a Portland elleni mérkőzés első negyedében, ezzel új csúcsot állít fel az első negyedben szerzett pontok terén (az abszolút egy negyedben dobott csúcs marad Klay Thompson 37 pontos teljesítménye, az egy harmadik negyedben történt).
November 30. - Russell Westbrook személyében először van valakinek tripla-dupla átlaga november hónap végén Oscar Robertson 1961/62-es szezonja óta - és ez az állapot meg is marad egészen az alapszakasz befejeztéig.
December 5. - Klay Thompson, a Golden State All-Star hátvédje mindössze három negyednyi játék, összesen 29 perc alatt 60 pontot dob a Warriors Indiana elleni győztes mérkőzésén. Ez a legtöbb pont az NBA történetében, amit valaki 30 percnél kevesebb játékidő alatt szerzett.
Bár tán kevesebb figyelem irányult rájuk, a Splash Brothers két tagja 2016/17-ben is produkált izgalmas dolgokat (www.usatoday.com) |
December 9. - LeBron James már kilencedik az örök-pontlistán, ezúttal Elvin Hayest megelőzve lép egyet előre.
December 10. - Chris Paul 20 pontot dob és 20 gólpasszt is kioszt a Clippers New Orleans elleni győzelme során, mindezt úgy, hogy egyetlen labdát sem ad el - ilyen teljesítményre még soha nem volt senki képes korábban.
December 16. - A Houston Rockets 24 hárompontost értékesít 61 kísérletből a Pelicans ellen, mindkét kategóriában új NBA-rekordot állítva fel.
December 20. - LeBron James tovább lépdel felfelé, ezúttal a néhai Moses Malone-t előzi meg, és már nyolcadik az örök-pontlistán.
December 31. - James Harden, a Houston ásza 53 pontjával, 16 lepattanójával és 17 gólpasszával az első játékos a liga történetében, aki egy meccsen legalább 50 pontot, és emellé minimum 15-15 lepattanót és asszisztot jegyez. A Rockets a New York Knickset veri ezáltal Szilveszter napján.
Január 27. - James Harden nem tud nyugton maradni, ezúttal 51 pontot, 13 lepattanót és 13 gólpasszt kalapál össze a Philadelphia legyőzése során - eddig a pontig még soha senkinek nem volt egynél több 50 pontos tripla-duplája ugyanabban a szezonban. Na de várjuk ki a végét...
James Harden parádés alapszakaszt futott, jópár hárompontos- és tripla-dupla-rekordban benne volt a keze (www.cbssports.com) |
Február 4. - A San Antonio Spurs mestere, Gregg Popovich megdönti Jerry Sloan rekordját az "egy csapattal szerzett legtöbb győzelem" kategóriában a Spurs padján elért 1128. sikerével.
Február 10. - Draymond Green, a Golden State Warriors All-Starja a Memphis ellen ugyan csak 4 pontot dob, de 12 lepattanójával, 10 gólpasszával és 10 labdaszerzésével így is tripla-duplát ér el. Az NBA történetében soha nem fordult még korábban elő, hogy valaki úgy produkáljon tripla-duplát, hogy kevesebb, mint 10 pontot szerez.
Február 13. - A Denver Nuggets beállítja a Houston decemberi 24 triplás csapatrekordját, méghozzá épp a Golden State legyőzése alkalmával.
Február 16. - Isaiah Thomas, a Boston Celtics most már mondhatni szupersztárja sorozatban 41. mérkőzésén szerez legalább 20 pontot - ezzel átadja a múltnak John Havlicek 1971 óta (46 éve!) fennálló korábbi franchise-rekordját.
Február 19. - Minden idők legtöbb pontot hozó All-Star mérkőzésén Nyugat 192-182 arányban legyőzi Keletet, mindezt úgy, hogy a New Orleans Pelicans játékosa, Anthony Davis 52 pontot dobva megdönti Wilt Chamberlain még 1962-ből származó All-Star pontrekordját (42 pont).
Anthony Davis az All-Star MVP-trófeával (solecollector.com) |
Március 3. - A Cleveland Cavaliers csapatszinten 25 triplát küld a helyére az Atlanta ellen, ezzel új alapszakasz-csúcsot állítanak fel, felülmúlva a Houston Rockets és a Denver Nuggets egyaránt e szezonban keletkezett rekordját.
Március 4. - Ricky Rubio, a Minnesota irányítója tripla-duplát ér el a Wolves San Antonio elleni mérkőzésén, a 79.-et az egész NBA-ben ebben az idényben - ezáltal megdől az 1989 óta fennálló tripla-dupla-ligarekord (a végeredmény a szezon végén: 115!).
Március 8. - A Dallas Mavericks 122-111-re veri meg a Los Angeles Lakerst, a Mavs ikonja, a 38 éves Dirk Nowitzki 25 pontot szerez a mérkőzésen - ezzel az NBA történetének hatodik játékosaként eléri a 30.000 pontos álomhatárt.
Március 15. - A 40 éves Vince Carter hibátlan mezőnyszázalékkal (8/8) szerez 24 pontot a Memphis Grizzlies színeiben a Milwaukee Bucks legyőzése alkalmával. "Vinsanity" mindössze a hetedik játékos az NBA-történelem folyamán, aki 40 éves kora fölött eljut legalább 20 pontig, és az első, aki a negyedik X-en túl hat triplát tud dobni egy meccsen.
Március 23. Egy relatíve érdekes, ámde erősen tankolás-pozitív új csúcs születik, a Phoenix Suns minden idők legfiatalabb kezdőötösével lép pályára a Brooklyn ellen, melynek tagjai Tyler Ulis (21), Devin Booker (20), Derrick Jones Jr. (20), Marquese Chriss (19) és Alex Len (23). Persze veszítenek.
Március 24. - Az imént említett Devin Booker, a Phoenix másodéves dobóhátvédje 70 pontot dob a Boston Celtics ellen 130-120 arányban elveszített mérkőzésen. Booker a liga történetében mindössze a hatodik játékos, aki egy meccsen 70 pontot szerez, egyben e teljesítmény minden idők 11. legtöbb, egy meccsen dobott pontja - Kobe Bryant 2006 januári, Toronto ellen szerzett 81 egysége óta senki nem érte el egy mérkőzésen a hetvenet.
Devin Booker 70 pontos cetlije és a vereség ellenére is örömittas csapattársai társaságában (www.brightsideofthesun.com) |
Március 29. - Russell Westbrook 57 pontot, 13 lepattanót és 11 gólpasszt jegyez az Orlando elleni győzelem alkalmával - ezzel minden idők legtöbb dobott pontú tripla-dupláját éri el, és máris beállítja James Harden fentebb említett csúcsát a szezonbeli második 50 pontos tripla-duplájával.
Március 30. - LeBron James megelőzi Shaquille O'Nealt az NBA örökranglistáján a Chicago Bulls ellen szerzett 26 pontjával, ezzel immáron ő a ligatörténet hetedik legeredményesebb dobója. Ugyanezen a napon a Houston Rockets megdönti a "73-9" Warriors mindössze tavaly felállított ligarekordját az egy szezonban bedobott hárompontosokat illetően - már most 1083-nál járnak, a GSW csúcsa 1077 volt.
Április 7. - A Phoenix Suns ellen szerzett 23 pontjával, 12 lepattanójával és 8 gólpasszával immár bizonyossá válik, hogy Russell Westbrook tripla-dupla átlaggal fogja zárni az alapszakaszt - ezzel Oscar Robertson 1961/62-es szezonja (55 év!) után ő lesz a második játékos a liga történetében, aki ezt a nem mindennapi teljesítményt megvalósítja.
Április 8. - Damian Lillard 59 pontos franchise-rekordot termelve vezeti győzelemre a Portland TrailBlazerst a Utah ellen (a korábbi portlandi rekord Damon Stoudamire akkoriban némiképp meglepőnek számító 54 pontos kirohanása volt, még 2005-ből).
Április 9. - Russell Westbrook 50 pontot, 16 lepattanót és 10 gólpasszt jegyez az OKC Denver Nuggets elleni győztes mérkőzésén - ezzel szezonbeli 42. tripla-dupláját elérve megdönti Oscar Robertson 41 tripla-duplás szezoncsúcsát. Egyúttal ez az idény során a harmadik olyan alkalom, hogy legalább 50 pontot szerezve ér el tripla-duplát - ez is egyedülálló vívmány a történelem folyamán. Mindeközben Paul Pierce megelőzi John Havliceket, és a 15. helyre lép fel az NBA örökranglistáján szokatlanul termékeny, 10 pontot hozó estéjével, Brook Lopez pedig letaszítja a trónról Buck Williamst, és mostantól ő a Nets franchise történetének legeredményesebb pontszerzője.
Április 12. - Még egy pár, korábban soha nem látott számsor az alapszakasz utolsó napjáról: Giannis Antetokounmpo, a Milwaukee Bucks csodagyereke az első játékos a liga történetében, aki mint az öt, legfontosabbnak tartott statisztikai mutatóban (pont, lepattanó, gólpassz, labdaszerzés, blokk) az első húszban végez, Karl-Anthony Towns, a Minnesota Timberwolves csodagyereke pedig első emberként produkál egy szezon során 2000 pontot, 1000 lepattanót és 100 bedobott triplát. James Harden nem akar lemaradni itt sem, ő több mint 2000 pontja mellé a 600 lepattanót és a 900 gólpasszt is eléri - szintén először az NBA történetében.
És bár csak 31 mérkőzésen került pályára, jegyezzük fel az idei szezon nagy formátumú egyéniségei közé a Philly újonca, Joel Embiid nevét is - őelőtte még sohasem átlagolt elsőéves játékos legalább 20 pontot, 7.5 lepattanót, 2.5 gólpasszt és 1 bedobott triplát meccsenként.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése